Co musíte vědět o cestovním pojištění a jak vybrat to nejlepší

Plánujete, kam letos vyrazíte na letní dovolenou, a zvažujete, zda se vám vyplatí zařídit si cestovní pojištění? Ať už je vaší vyvolenou destinací Chorvatsko, Bali či sousední Slovensko, cestovní pojištění byste rozhodně neměli podcenit. Poradíme vám, jak při jeho výběru postupovat a na co si naopak dát pozor.

Možná si teď říkáte, že cestovní pojištění je zbytečný výdaj, protože už roky jezdíte do zahraničí a ještě nikdy jste ho nepotřebovali. Pravděpodobnost, že vás nějaký úraz potká, opravdu není vysoká, v tomhle případě však platí staré známé pravidlo, že je lepší být připraven než překvapen. Stačí totiž chvilka nepozornosti a malér je na světě.

Nejlevnější neznamená nejlepší

Léčebné výlohy se snadno mohou vyšplhat do řádu několika milionů korun, samotné pojištění přitom seženete už za pár korun denně. Ušetřit se dá na dovolené na spoustě věcí, ale cestovní pojištění by jednou z nich být nemělo, za ta rizika to prostě nestojí.

Stejně tak se nevyplatí vybírat pojištění pouze podle ceny. Pro cesty po Evropě a zvlášť u eurovíkendů si se základními limity pravděpodobně vystačíte, pokud ale vyrazíte za exotikou do Asie či Afriky, nejlevnější cestovní pojištění nebude tou nejlepší volbou.

Chystáte-li se tedy navštívit jiný kontinent, poohlédněte se po pojistce, kde je limit léčebných výloh alespoň 3 miliony korun. Náklady na lékařskou péči totiž bývají v dalekých zemích pro cizince často několikrát dražší, nemluvě o výdajích za případný speciální transport zpět do vlasti.

Srovnejte si různé nabídky

Doba pokročila, a tak už dnes cestovní pojištění sjednáte stejně jako mnoho dalších služeb levou zadní přes internet. Nenechte se zlákat první nabídkou, na kterou natrefíte, a vyberte si tu nejvýhodnější.

Nejenže je tahle varianta pohodlnější, protože nemusíte vytáhnout paty z domu, navíc vás to vyjde i levněji. Pojišťovny se totiž na internetu musí s nabídkami kvůli vysoké konkurenci předhánět, a proto nabízejí různé slevy. O těch si při osobní návštěvě pobočky můžete nechat jen zdát.

Skvělým pomocníkem při výběru jsou praktické online kalkulačky, díky kterým se v problematice rychle zorientujete. Jednu takovou najdete například na portále Tipli.cz.

Využijte možnost srovnání cestovního pojištění, kdy vedle sebe přehledně na jednom místě uvidíte všechny nabídky včetně nejdůležitějších parametrů i možných připojištění. Následně zvolte tu, která nejvíce odpovídá vašim představám, a sjednejte si cestovní pojištění online. Celá akce vám nezabere déle než 5 minut.

Většina pojišťoven nabízí hned několik variant, své si tak najde opravdu každý. Velmi oblíbené je kupříkladu AXA cestovní pojištění, které pořídíte jak pro jednodenní výlety, tak i v celoroční variantě. U dlouhodobých pojištění však bývá zpravidla omezení, že v kuse nesmíte v zahraničí strávit déle než 90 dní, vyrážet na cesty ale můžete i opakovaně.

Pohlídejte si výluky a připojištění

Rádi si dovolenou zpestříte akčnější aktivitou, jako je surfování nebo dovádění na motorce? Pak se mějte na pozoru, protože pojišťovny tyto sporty obvykle řadí mezi rizikové, které v základu nejsou kryty.

Fakticky to znamená, že v případě úrazu za vás pojišťovna nic nezaplatí. Jde o tzv. výluky a zpravidla do nich spadají také úrazy způsobené pod vlivem alkoholu, chronická onemocnění a těhotenství.

Každá pojišťovna však má výjimky nastavené jinak, proto je lepší si předem prostudovat příslušné podmínky, pokud se vás některá z těchto méně tradičních situací přímo týká. Na rizikové sporty většinou není problém sjednat speciální připojištění.

Správně zvolené cestovní pojištění by se mělo vztahovat minimálně na tyto případy – léčebné výlohy, ošetření zubů, úrazové pojištění a transport a odpovědnost za škodu na zdraví a věci způsobené třetím osobám. Další připojištění jsou pak již spíše bonusem. Třeba takové pojištění zavazadel vám při ztrátě kufrů aerolinkou vůbec nepomůže, protože dle pojišťoven za ně v této době odpovídá přímo letecká společnost.

Pokud se vám nechce srovnávat každý parametr, můžete sáhnout po pojištění s neomezenými limity. Týdenní dovolená u moře vás z hlediska cestovního pojištění nevyjde o tolik dráže, ať už zvolíte nejlevnější či nejdražší variantu. S kvalitní pojistkou se vám však bude v noci určitě lépe spát.

Nejnovější články

spot_img

Další články autora