Nabídka práce

Nabídka práce je bohatá a zaměstnavatelé jsou ochotni dobře zaplatit

Nezaměstnanost v České republice klesla o pět procent. To znamená, že je práce poměrně bohatá, firmy trpí nedostatkem zaměstnanců a jsou ochotny za novou pracovní sílu dobře zaplatit. Nabídka práce zahrnuje více než 139 000 volných míst.

Úřadu práce se díky tomu daří snižovat podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. Zatímco v říjnu 2014 bylo bez práce déle než rok 45,9 procenta nezaměstnaných, v roce 2016 tento počet klesl na 40,9%.

Kde je největší nabídka práce?

Největší problém sehnat kvalifikovanou pracovní sílu je v mnoha sektorech, především v průmyslu. Lidé nechtějí pracovat za daných podmínek nebo nesplňují kvalifikační požadavky. Díky tomu je vytvářen tlak na vzrůst mezd. Domácnostem díky tomu rostou příjmy, což se odráží také v ekonomice a dalších oblastech.

Bohatá nabídka práce vytváří velmi příznivé podmínky pro zaměstnance. Díky tomu, že se ekonomice daří a přibývá zakázek, potřebují tuzemské firmy zaměstnance. Vzhledem k nedostatku zaměstnanců vybírají firmy bez ohledu na obor. Chybí skladníci, elektrikáři, pokladní nebo IT specialisté. Například mladí programátoři mohou žádat nástupní plat 40 000 Kč okamžitě po ukončení školy a nástupu do prvního zaměstnání.

Nabídka práce po celé ČR

Ačkoliv je nabídka práce bohatá, lidé nechtějí cestovat za prací nebo se za ní dokonce stěhovat. Mladí jsou ochotni se přestěhovat do Prahy, zatímco střední generace se nechce vzdát domu nebo stěhovat děti. Často tak nezbývá, než za prací dojíždět, což může být pro někoho nepříjemnou záležitostí. Pokud není nabídka práce v blízkém okolí nijak valná, nic jiného pak nezbývá. Jen malé procento Čechů je ochotno dojíždět za prací déle než jednu hodinu, což je například v USA naprosto běžné.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Press-Media.cz

Centrum-Zprávy.cz

Press-News.cz

Nejnovější články

spot_img

Další články autora

2 KOMENTÁŘE